Kayi Family Blog

Kayi Family Blog Przyjazny dla pieniędzy

Czy warto kupić składany telefon? Najważniejsze pytania, które należy zadać

/
/
/
55 Views

Składane telefony nie są nowością; Telefony z Androidem ze składanymi ekranami są dostępne od 2019 roku. Ale wtedy ich wysokie ceny, ograniczona funkcjonalność oprogramowania i marny design sprawiały, że początkowo trudno było je polecić. To się zmieni w 2023 roku, który okazał się obiecującym rokiem dla telefonów składanych.

Nie tylko opcji jest więcej, ale zaczynają pojawiać się tańsze urządzenia, takie jak Motorola Razr (2023) za 700 dolarów, która trafiła do sprzedaży w październiku. Chociaż oprogramowanie wciąż ma potencjał do rozwoju i udoskonalenia, firmy takie jak Samsung, Google i Motorola robią postępy w 2023 r.

Przykładowo duże ekrany zewnętrzne Samsunga Galaxy Z Flip 5 i Motoroli Razr Plus pozwalają na korzystanie z aplikacji bez otwierania telefonu, a nie tylko sprawdzanie powiadomień. Google Pixel Fold ma nową funkcję tłumaczenia językowego, która wykorzystuje zarówno ekran zewnętrzny, jak i wewnętrzny.

W tym roku na rynku pojawiło się więcej urządzeń składanych niż kiedykolwiek wcześniej, a na rynek trafiają nowe urządzenia firm Samsung, Motorola, OnePlus, Google i Oppo. Oczekuje się, że w tym roku sprzedaż telefonów składanych wzrośnie. Międzynarodowa Korporacja Danych odnotować wzrost o 43,9% w porównaniu do 2022 r. i Studium kontrapunktu wskazując na wzrost o 10% tylko w drugim kwartale 2023 r.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem składanego telefonu, weź pod uwagę między innymi swój budżet i planowany sposób korzystania z telefonu. Sprawdź listę najlepszych telefonów z klapką i najlepszych telefonów składanych prowadzoną przez CNET, aby dowiedzieć się więcej o naszych najczęściej wybieranych telefonach.

1080-00-04-47-14-still001.png 1080-00-04-47-14-still001.png

Patrzeć: Składane telefony mogą być przyszłością. W Korei Południowej są prawdziwe

Jaki masz budżet?

Najważniejszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest to, ile jesteś skłonny wydać na nowy telefon. Chociaż telefony składane nie są już tak drogie jak w 2019 roku, nadal są znacznie droższe niż większość standardowych telefonów. Na przykład ceny Samsunga Galaxy Z Fold 5 i Google Pixel Fold zaczynają się od 1800 dolarów brutto, podczas gdy Galaxy Z Flip 5 i Motorola Razr Plus kosztują 1000 dolarów. Motorola Razr 2023 jest najtańszą z całej gamy za 700 USD, ale w zamian będziesz musiał poświęcić większy ekran zewnętrzny.

Motorola Razr 2023 Motorola Razr 2023

Motorola Razr 2023 to jeden z najtańszych telefonów składanych na rynku.

Jamesa Martina/CNET

Składane telefony w stylu książki, takie jak Galaxy Z Fold 5, OnePlus Open (1700 USD) i Pixel Fold, to jedne z najdroższych telefonów, jakie można kupić. Ceny telefonów z klapką są mniej więcej takie same, jak ceny nieskładanych urządzeń klasy premium, takich jak iPhone 15 Pro i Pixel 8 Pro, których ceny zaczynają się od około 1000 dolarów. Jeśli jesteś przyzwyczajony do budżetowania na urządzenie w tym przedziale cenowym, zakup telefonu z klapką nie będzie się zbytnio różnił.

Nie zapomnij zwracać uwagi na rabaty i oferty wymiany, dzięki którym ceny będą bardziej rozsądne. Pamiętaj, że wiele z tych transakcji zwykle wymaga spełnienia określonych wymagań, takich jak otwarcie nowej linii u operatora lub sprzedaż stosunkowo nowego telefonu.

Czy dbasz o swój telefon?

Składany telefon Google Pixel Składany telefon Google Pixel

Google Pixel Fold

Jamesa Martina/CNET

Chociaż dzisiejsze składane telefony są trwalsze niż poprzednie modele, fakt, że mają zawiasy i zginane ekrany, nadal czyni je bardziej delikatnymi niż zwykłe telefony. Na przykład wkrótce po wypuszczeniu przez Google Pixel Fold w czerwcu niektórzy użytkownicy Reddita zgłosili na przykład uszkodzone ekrany. Większość składanych telefonów nie jest odporna na kurz i ma niższy wskaźnik wodoodporności niż standardowe urządzenia, takie jak linie Pixel 8 i Galaxy S23.

Jeśli pracujesz na świeżym powietrzu, masz tendencję do upuszczania telefonu, obchodzisz się z nim brutalnie lub wolisz nie używać etui, zachowaj ostrożność przy wymianie telefonu na składany. Zalecane jest również zapoznanie się z możliwościami naprawy producenta urządzenia, a także usługami stron trzecich.

Czy to dobry moment na zakup składanego telefonu?

Oglądaj YouTube na OnePlus Open Oglądaj YouTube na OnePlus Open

Oglądanie YouTube na OnePlus Open.

Numi Prasarna/CNET

Podobnie jak wiele innych urządzeń elektronicznych, składane telefony są często wypuszczane sezonowo. Należy wziąć to pod uwagę, aby uniknąć wydawania 1000 dolarów lub więcej na urządzenie, które wkrótce może wydawać się przestarzałe. Chociaż czasami można znaleźć atrakcyjne zniżki na starsze modele, zazwyczaj lepiej jest wybrać najnowszą wersję, jeśli to możliwe.

Firmy zazwyczaj obsługują swoje telefony tylko z nowymi wersjami Androida przez kilka lat. Na przykład Galaxy Z Flip 5 i Z Fold 5 otrzymają cztery generacje aktualizacji systemu operacyjnego, natomiast Pixel Fold i Razr Plus otrzymają trzyletnie aktualizacje platformy Android. Zakup najnowszego modelu sprawi, że Twój telefon będzie otrzymywał aktualizacje oprogramowania tak długo, jak to możliwe.

Samsung wypuszcza swoje nowe składane telefony zwykle w okolicach sierpnia, choć Galaxy Z Flip 5 i Z Fold 5 firma wprowadziła nieco wcześniej niż zwykle w lipcu tego roku. Jeśli Google co roku wypuszcza nowe urządzenia Pixel Fold, to w czerwcu możemy spodziewać się modelu drugiej generacji. Motorola nie trzyma się rocznego cyklu wydawniczego swoich telefonów Razr, ale w czerwcu pojawił się także wysokiej klasy Razr Plus, a tańszy model zadebiutował w USA w październiku. W październiku zaprezentowano także OnePlus Open, pierwszy składany telefon marki.

Weekend zakupowy z okazji Czarnego Piątku to także świetny czas na znalezienie świetnych okazji na urządzenia składane, zwłaszcza, że ​​tegoroczne nowości już są w sprzedaży. Na przykład Motorola Razr Plus miała zniżkę w wysokości 300 dolarów na Amazon w weekend z okazji Czarnego Piątku.

Czego oczekujesz od nowego telefonu?

Nowy telefon Samsung Galaxy Z Fold 5. Nowy telefon Samsung Galaxy Z Fold 5.

Samsung Galaxy Z Fold 5 (na górze) i Galaxy Z Fold 4 (na dole)

Jamesa Martina/CNET

Jest to prawdopodobnie najważniejszy czynnik poza budżetem. Składane telefony są drogie i mają pewne wady w porównaniu do zwykłych urządzeń.

Na przykład, gdy są zamknięte, mogą czasami wydawać się nieporęczne i niewygodne w użyciu ze względu na ich niekonwencjonalną konstrukcję. Aparaty w składanych telefonach często nie są tak zaawansowane, jak te, które można znaleźć w składanych telefonach klasy premium, takich jak iPhone 15 Pro, Galaxy S23 Ultra i Pixel 8 Pro. Korzystanie ze składanego telefonu po raz pierwszy wymaga trochę nauki, szczególnie w przypadku większych składanych urządzeń przypominających książkę. Co najważniejsze, wiele nowoczesnych urządzeń składanych nadal ma widoczne zagięcie biegnące przez ekran.

Kompromisy mogą być korzystne dla odpowiedniego kupującego. Jeśli często oglądasz filmy i grasz w gry na telefonie, możesz rozważyć hybrydę telefonu i tabletu, taką jak Galaxy Z Fold lub Pixel Fold. Kiedy kilka tygodni na początku tego roku przesiadłem się na Galaxy Z Fold 4, bardzo spodobało mi się posiadanie większego obszaru roboczego do pisania i czytania e-maili. Nawet podczas lotu zostawiłem tablet w domu i korzystałem z telefonu wyłącznie do oglądania Netflixa w samolocie. Zastanów się dokładnie, czy potrzebujesz telefonu, który może pełnić funkcję tabletu i czy jesteś skłonny zapłacić wyższą cenę za tę korzyść.

Telefony z klapką są przeznaczone dla tych, którzy chcą telefonu o regularnych rozmiarach, który łatwiej zmieści się w kieszeni i torebce. Ponieważ telefony takie jak Motorola Razr i Galaxy Z Flip mają zasadniczo wbudowaną podpórkę, są one również idealne dla tych, którzy lubią robić selfie i zdjęcia grupowe bez konieczności szukania kogoś, kto zrobi zdjęcie.

Razr Plus do połowy otwarty na zielonym stole. Razr Plus do połowy otwarty na zielonym stole.

Razr Plus wygląda prawie jak miniaturowy inteligentny wyświetlacz, gdy jest rozstawiony jak namiot.

Lisa Edichiko/CNET

Nowe telefony z klapką, takie jak Galaxy Z Flip 5 i Motorola Razr Plus, mają także ekrany ochronne, które umożliwiają uruchamianie pełnych aplikacji, gdy urządzenie jest zamknięte. Ułatwia to nie tylko szybkie sprawdzanie Map Google czy Spotify z ręki, ale odkryłem również, że może zamienić mój telefon w mini inteligentny wyświetlacz. Na przykład, kiedy testowałem Razr Plus, uwielbiałem rozkładać go jak namiot, aby odtwarzać muzykę, przeglądać okładki albumów i przechodzić do następnego utworu na mojej liście odtwarzania podczas wykonywania prac domowych.

Mając to na uwadze, telefony z klapką najlepiej nadają się dla tych, którzy cenią sobie wygodę i przenośność ponad wszystko w smartfonie.

Ogólnie rzecz biorąc, decyzja o zakupie telefonu składanego zależy od budżetu i tego, czego szukasz w nowym telefonie. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę takie czynniki, jak trwałość i czas, ale wszystko zależy od tego, ile chcesz wydać i czego oczekujesz od swojego urządzenia. Pewne jest, że rok 2023 był ważnym rokiem dla telefonów składanych i prawdopodobnie w nadchodzących latach ich jakość będzie nadal się poprawiać.

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :