Kayi Family Blog

Kayi Family Blog Przyjazny dla pieniędzy

Iridium oferuje firmom własną usługę połączenia smartfon-satelita

/
/
/
94 Views

Przewidywany w zeszłym roku trend w zakresie łączności satelitarnej do telefonu nie rozwinął się zgodnie z oczekiwaniami, a jedną z ofiar było zakończenie współpracy właściciela sieci satelitarnej Iridium z producentem chipów Qualcomm. Teraz Iridium samodzielnie uruchomiło własną usługę, za pomocą której producenci urządzeń mogą wysyłać wiadomości tekstowe za pośrednictwem satelitów.

Project Stardust, jak nazywa się usługa Iridium, będzie oferować producentom urządzeń i operatorom konstelację satelitów firmy w celu zapewnienia bezpośredniej łączności z telefonami, samochodami, sieciami komórkowymi i urządzeniami Internetu rzeczy. W przeciwieństwie do wcześniej planowanego partnerstwa Iridium z Qualcomm, które było usługą prywatną, Project Stardust będzie zgodny ze standardami 3GPP 5G dla sieci bezprzewodowych.

Czytaj więcej: Wiadomości satelitarne: trend telefoniczny w 2023 r., który (jeszcze) nie miał miejsca

„Branża szybko zmierza w kierunku podejścia bardziej opartego na standardach, a po przestudiowaniu tego obszaru odkryliśmy, że najlepiej jesteśmy pozycjonowani, aby przewodzić, korzystając z naszej własnej sieci, zwłaszcza biorąc pod uwagę nasz prawdziwy globalny zasięg” – Matt Desh, dyrektor generalny Iridium. – czytamy w komunikacie prasowym.

Konstelacja satelitów Iridium działa na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która znajduje się bliżej powierzchni Ziemi niż satelity na orbicie geostacjonarnej, dzięki czemu przesyłanie wiadomości do telefonów zajmuje mniej czasu. Globalstar, sieć, której Apple używa do świadczenia usług ratunkowych, również posiada satelity LEO, ale zasięg jej konstelacji jest ograniczony do niektórych kontynentów, natomiast Iridium twierdzi, że jej satelity mają zasięg globalny.

Globalny model pokrycia satelitarnego Iridium.

Iryd

Iridium nie będzie oferować tej usługi bezpośrednio konsumentom; będzie raczej współpracować z firmami, aby mogły opracowywać własne, zastrzeżone rozwiązania. Jak wynika z komunikatu prasowego, usługa początkowo umożliwi przesyłanie wiadomości 5G i funkcję SOS w sytuacjach awaryjnych na telefony, tablety, samochody i podobne aplikacje konsumenckie.

Iridium nie określiło, czy przyszła usługa będzie mogła przenosić głos i dane. Prawdopodobnie wymagałoby to bardziej zaawansowanych satelitów niż te, których obecnie używa Iridium, które zostały wystrzelone 25 lat temu i są mniej więcej w połowie swojego okresu użytkowania. Kiedy Iridium po raz pierwszy ogłosiło współpracę z Qualcomm na zeszłorocznych targach CES 2023, dyrektor Qualcomm zauważył, że obecny system sygnalizacji satelitarnej przypominający GSM jest bliższy 2G niż 5G.

Iridium współpracuje już z firmami, aby zaspokoić ich potrzeby w ramach Projektu Stardust, którego testy planują rozpocząć w 2025 r., a usługa ma zostać wykonana w 2026 r.

applestuffsos-00-05-43-11-still006 applestuffsos-00-05-43-11-still006

Patrzeć: Próbowałem awaryjnego SOS przez satelitę na iPhonie 14

Wewnątrz muzeum siedziby Qualcomm wypełnionego telefonami w stylu retro

Zobacz wszystkie zdjęcia

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :