Kayi Family Blog

Kayi Family Blog Przyjazny dla pieniędzy

Na targach CES 2024 wyścig o wyjście poza aplikacje na telefon trwał pełną parą

/
/
/
68 Views

Proces zamawiania taksówki, odtwarzania muzyki w Spotify, oglądania filmu lub zamawiania na wynos prawdopodobnie wiąże się z odblokowaniem telefonu, otwarciem aplikacji i przewinięciem do żądanego rezultatu. Podczas targów CES 2024 zarówno giganci technologiczni, jak i startupy pokazali, jak wszystko może się zmienić. Wyobrażają sobie przyszłość, w której możesz zarezerwować całe wakacje, korzystając z czatu głosowego lub wideo na ekranie wielkości niemal okna w domu.

Od umieszczania w kieszeni i samochodzie asystentów głosowych wykorzystujących technologię ChatGPT po zestawy słuchawkowe do rzeczywistości mieszanej, które umieszczają wokół Ciebie wirtualne ekrany, targi CES 2024 były pełne pomysłów na temat ewolucji aplikacji, jakie znamy dzisiaj.

Czytaj więcej: Najważniejsze trendy na targach CES 2024: sztuczna inteligencja, przezroczyste ekrany i autonomiczne technologie, które zasilą Twój dom

Ambicja ta rozwijała się przez większą część ostatniej dekady po debiucie gadżetów aktywowanych głosem, takich jak Amazon Echo i wczesnych nowoczesnych zestawów słuchawkowych VR, takich jak Oculus Rift. W 2024 r. zainteresowanie tymi pomysłami ponownie wzrośnie dzięki boomowi na asystentów generatywnych zasilanych sztuczną inteligencją, takich jak ChatGPT, oraz wejściu Apple na rynek rzeczywistości mieszanej. To nastawienie było w pełni widoczne podczas targów CES.

Inteligentni asystenci głosowi, którzy mogą więcej

volkswagen-id7-at-ces-2024 volkswagen-id7-at-ces-2024

VW korzysta z ChatGPT podczas jazdy.

Antoine’a Goodwina/CNET

Alexa firmy Amazon, Siri firmy Apple i Asystent Google istnieją już od lat, a usługa ChatGPT stała się częścią kulturowego ducha czasu od czasu jej wprowadzenia w listopadzie 2022 r. Na targach CES 2024 zobaczyliśmy nowe sposoby wykorzystania dużych modeli językowych – lub modeli sztucznej inteligencji, które zostały przeszkolone na dużych ilościach danych w celu lepszego zrozumienia języka naturalnego – w sprzęcie. Postępy te, jeśli spełnią swoje obietnice, mogą potencjalnie wyeliminować lub zmniejszyć potrzebę częstego korzystania z tradycyjnych aplikacji.

Najlepszym tego przykładem jest Rabbit R1. To maleńkie pomarańczowe urządzenie w kształcie pudełka jest o połowę mniejsze od smartfona, a jego 2,88-calowy wyświetlacz jest uważany za mały według dzisiejszych standardów smartfonów. Dzieje się tak, ponieważ nie jesteś przystosowany do przeglądania aplikacji i filmów na tym małym ekranie. Zamiast tego R1 ma nadzieję stać się mądrzejszym wirtualnym asystentem niż Twój telefon, rezygnując z aplikacji na rzecz sztucznej inteligencji.

Zamiast działać w tradycyjnym systemie operacyjnym, Rabbit R1 działa w oparciu o Large Action Model (LAM), algorytm, który uczy się, w jaki sposób ludzie poruszają się po aplikacjach, aby zautomatyzować te procesy za Ciebie, a także duży model języka GPT-4 OpenAI. . Dyrektor generalny i założyciel Rabbit, Jesse Liu, porównuje to do przekazania telefonu znajomemu, aby zamówić na wynos lub Ubera, zamiast robić to samodzielnie.

Tymczasem Volkswagen chce ułatwić zdobywanie informacji bez konieczności korzystania z aplikacji w telefonie podczas podróży. We współpracy z Cerence Volkswagen włącza ChatGPT do asystenta głosowego producenta samochodów w wybranych pojazdach elektrycznych.

Oznacza to, że będzie w stanie odpowiedzieć na bardziej złożone pytania, być może bez konieczności wyciągania telefonu lub zmuszania pasażera do wyszukiwania takich zapytań. Jak relacjonuje mój kolega Antoine Goodwin, byłby to krok naprzód w stosunku do obecnego asystenta głosowego Volkswagena o nazwie Ida, za pomocą którego można głosowo wyznaczać cele podróży lub zmieniać temperaturę.

Mieszana rzeczywistość ma chwilę

Okulary XReal AR/VR na targach CES 2024 Okulary XReal AR/VR na targach CES 2024

Air 2 Ultra od XReal

Jona Kima/CNET

Inne firmy szukają sposobów na rozszerzenie funkcjonalności aplikacji poza mały, 6-calowy ekran telefonu. Jednym z takich przykładów jest chiński startup Xreal, który na targach CES zaprezentował nową parę okularów do rzeczywistości rozszerzonej o nazwie Air 2 Ultra. Xreal jest już znany z tworzenia okularów AR, które mogą symulować oglądanie dużego telewizora. Najnowsza para okularów Xreal wyposażona jest w czujniki środowiskowe 3D, umożliwiające uruchamianie aplikacji 3D i śledzenie ruchu.

Xreal obecnie pozyskuje programistów do tworzenia aplikacji i funkcji 3D dla swoich okularów. Tymczasem demonstracja firmy na targach CES dała wgląd w to, jak mogłyby wyglądać te aplikacje. Nowe okulary Xreal umożliwiają rozmieszczenie wirtualnych ekranów w całym pomieszczeniu, na przykład z odtwarzaczem muzyki po lewej stronie i filmami z YouTube’a po prawej. Strona kontaktowa umożliwiająca kontakt z przyjaciółmi i rodziną przywołuje trójwymiarowy awatar danej osoby, gdy tylko ją wybierzesz. To zupełnie inne doświadczenie niż samo oglądanie zdjęcia kontaktu w telefonie.

Być może kolejnym sygnałem, że aplikacje, jakie znamy, mogą się zmieniać, Sony ogłosiło na targach CES 2024 zestaw słuchawkowy do rzeczywistości mieszanej zaprojektowany specjalnie dla twórców treści. Celem wg Komunikat prasowy Sony, ma zapewnić programistom i twórcom narzędzia do tworzenia treści 3D. Nie wiadomo jeszcze, czy treści utworzone za pomocą nowego zestawu słuchawkowego Sony będą dostępne w Twoim telefonie, w przyszłych inteligentnych okularach czy gdzie indziej, ale z pewnością będą wyglądać i działać zupełnie inaczej niż płaskie aplikacje, z których korzystamy obecnie.

Apple Vision Pro na WWDC w siedzibie Apple w Cupertino w Kalifornii Apple Vision Pro na WWDC w siedzibie Apple w Cupertino w Kalifornii

Apple Vision Pro

Jona Kima/CNET

Firmy takie jak Xreal, TCL i Lenovo od lat opracowują i promują inteligentne okulary. Takie urządzenia znalazły się teraz w centrum uwagi dzięki Apple Vision Pro, pierwszemu komputerowi firmy na głowie. Być może to nie przypadek, że Apple ogłosiło premierę detaliczną Vision Pro podczas targów CES, podczas gdy firmy takie jak Xreal przyciągały uwagę swoimi własnymi okularami do rzeczywistości mieszanej.

Vision Pro, którego premiera odbędzie się 2 lutego, zapewnia znacznie szerszy widok aplikacji na iPhone’a i Maca poprzez wirtualne umieszczenie ich w swoim środowisku. Jednak poza samym powiększaniem aplikacji film demonstracyjny Apple pokazuje, jak Vision Pro wyświetla trójwymiarowe widoki ikon i grafik, które ożywiają cały pokój i wypełniają go, zapewniając głębsze wrażenia. To największa od lat próba Apple wyjścia poza iPhone’a i wiele działających na nim aplikacji.

Podobnie jak smartfony i tablety nigdy całkowicie nie zastąpiły laptopów. ścieżka niektórzy mieli przewidywane, inteligentniejsze chatboty głosowe i funkcje rzeczywistości mieszanej nie spowodują, że aplikacje w Twoim telefonie staną się przestarzałe. Mogą zmienić swoją rolę i miejsce w naszym życiu.

Sztuczna inteligencja Rabbit R1 w kolorze pomarańczowym wygląda zupełnie retro

Zobacz wszystkie zdjęcia

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :