Kayi Family Blog

Kayi Family Blog Przyjazny dla pieniędzy

Telefony Samsung Galaxy S24 mają nową sztuczkę z zoomem, która pozwala robić zdjęcia z bliska

/
/
/
73 Views

Telefony Samsung Galaxy S24 i inne najnowsze smartfony oferują nowy sposób na wyciśnięcie najlepszej technologii aparatu ze wszystkich pikseli znajdujących się na przetwornikach obrazu o wysokiej rozdzielczości. To część aparatu w telefonie, która rejestruje zachód słońca lub bieg dziecka po boisku piłkarskim.

Ta historia jest częścią Wydarzenie SamsungaZbiór aktualności, porad i wskazówek CNET dotyczących najpopularniejszych produktów Samsunga.

Kilka lat temu Twój smartfon prawdopodobnie miał 12-megapikselowy sensor obrazu, który robił 12-megapikselowe zdjęcia. Jednak to bezpośrednie połączenie staje się coraz słabsze, dlatego Apple iPhone 15 Pro ma opcję aparatu 2x, ale tak naprawdę nie ma dedykowanego aparatu 2x.

Nazywam tę technikę „kadrowaniem” i jestem wielkim fanem tego podejścia. To nie jest sztuczka.

Stopniowo zapewnia nam fotograficzną wszechstronność, jaką można uzyskać za pomocą tradycyjnego aparatu z obiektywem zmiennoogniskowym. Aby zwiększyć elastyczność fotografowania, telefony są wyposażone w dodatkowe aparaty — Samsung Galaxy S24 Ultra ma cztery aparaty z tyłu i aparat do selfie z przodu — ale funkcja kadrowania z zoomem zapewnia więcej opcji fotografowania bez dodatkowego sprzętu. Oznacza to, że może Ci pomóc, niezależnie od tego, czy posiadasz telefon flagowy, czy skromniejszy model.

Samsung wykorzystuje tę technologię w swoich najnowszych telefonach Galaxy, które zostały ogłoszone w środę. Wszystkie modele S24 posiadają 50-megapikselowy aparat główny, który pozwala na wykonywanie zdjęć w niższej rozdzielczości i 2-krotnym przybliżeniu. Galaxy S24 Ultra jest wyposażony w nowy teleobiektyw 50 MP z 5-krotnym zoomem, który może także robić zdjęcia w rozdzielczości 12 MP z 10-krotnym zoomem.

Aparaty stały się najważniejszą cechą smartfonów. Zdjęcia mogą być bardzo cenne i możemy od razu udostępnić je znajomym i rodzinie, aby ożywić je. Twórcy smartfonów poświęcają więcej czasu na opisywanie aparatów niż jakiejkolwiek innej nowej funkcji, obiektywy aparatów stały się rzucającymi się w oczy wybrzuszeniami z tyłu naszych telefonów, a telefony z wyższej półki są wyposażone w coraz większą liczbę aparatów, które umożliwiają fotografowanie w coraz większej liczbie sytuacji.

Zobacz też: Jak bliskie jest to zdjęcie prawdzie? Co warto wiedzieć w dobie sztucznej inteligencji

Prawdopodobnie ostrzegano Cię przed pustymi obietnicami zoomu cyfrowego – technologii powiększania pikseli, która jest znacznie mniej przydatna niż zoom optyczny, który wymaga albo nowego modułu aparatu w smartfonie, albo obiektywu zmiennoogniskowego w tradycyjnym aparacie. Kadrowanie z zoomem to skrzyżowanie zoomu cyfrowego i optycznego: funkcja, a nie podróbka.

Poniżej dowiesz się, jak działa ta technologia, dlaczego warto ją stosować i w jakich sytuacjach należy zachować ostrożność podczas kadrowania.

Jak działa kadrowanie i powiększanie fotografii?

Prawdopodobnie znasz przycinanie zdjęcia, co oznacza po prostu usunięcie zewnętrznych części kadru, aby skupić się na ważnej części sceny. Przycinanie powiększenia odbywa się na tej samej zasadzie, ale dzieje się to na czujniku obrazu podczas przycinania i robienia zdjęcia, a nie później podczas edycji.

To, co sprawia, że ​​kadrowanie z zoomem jest teraz przydatne, to wszystkie nowe czujniki obrazu o wysokiej rozdzielczości, które pojawiają się we flagowych telefonach. Często na początku masz tak wiele pikseli, że nadal możesz uzyskać przydatne szczegółowe ujęcie, nawet jeśli użyjesz funkcji kadrowania i usuniesz wiele z tych pikseli.

Przykładowo w modelach Apple iPhone 14 Pro i 15 Pro główny aparat może wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 48 Mpix przy 1-krotnym przybliżeniu. Ale możesz też zdecydować się na 2-krotny zoom, który wykona 12-megapikselowe zdjęcie z pikselami pośrodku czujnika. Jest to znacznie tańsze niż tworzenie osobnego sprzętu z dwoma kamerami.

Google Pixel 8 Pro idzie o krok dalej. Podobnie jak iPhone 15 Pro, jest wyposażony w teleobiektyw 5x. Można go używać do robienia zdjęć w rozdzielczości 50 MP. Ale Google umożliwia także użycie zoomu do zrobienia 12-megapikselowego zdjęcia z 10-krotnym zoomem — zasadniczo dwa razy większym, ale przy rozdzielczości o jedną czwartą mniejszej. Takie samo podejście zastosowano w Samsungu Galaxy S24 Ultra.

Porównanie głównego aparatu iPhone'a 14 Pro, fotografowania w trybach 1x i 2x.  Przy powiększeniu 2x zdjęcie śpiącego psa jest dokładniej przycięte. Porównanie głównego aparatu iPhone'a 14 Pro, fotografowania w trybach 1x i 2x.  Przy powiększeniu 2x zdjęcie śpiącego psa jest dokładniej przycięte.

Przycinanie z powiększeniem zapewnia inną perspektywę na tę samą scenę. Po lewej stronie zdjęcie wykonane aparatem iPhone’a 14 Pro 1x o rozdzielczości 48 megapikseli; po prawej stronie znajduje się ten sam aparat, wykonujący zdjęcia w rozdzielczości 2x i 12 megapikseli.

Stephena Shanklanda/CNET

Jak przydatne jest powiększanie kadru?

Z mojego doświadczenia jako fotografa bardzo przydatne. Kadrowanie obrazu nie jest idealne, ale widzę szklankę do połowy pełną. Zwiększa to elastyczność bez konieczności stosowania dodatkowego całego modułu kamery.

Obraz z 2-krotnym zoomem często może poprawić wygląd zdjęcia portretowego lub pomóc w lepszym skomponowaniu zdjęcia, gdy nie można zbliżyć się do fotografowanego obiektu za pomocą aparatu z 1-krotnym zoomem. Telefony średniej klasy, takie jak nieprofesjonalny Pixel 8 i iPhone 15, mają teleobiektyw. Doceniam możliwość 10-krotnego przybliżenia Pixela 8 Pro do obserwowania ptaków i fotografowania gór lub innych odległych obiektów. Teleobiektyw oferuje perspektywę, której często po prostu nie da się uzyskać w żaden inny sposób.

Kadrowanie z zoomem nie jest tak dobre, jak dedykowany aparat w smartfonie. Zwiększa to jednak koszty i sprawia, że ​​telefony są nieporęczne. A ponieważ fizyka oznacza, że ​​teleobiektywy są duże, szczególnie trudno jest je zmieścić w cienkim smartfonie, dlatego kadrowanie teleobiektywu zmiennoogniskowego jest szczególnie atrakcyjne.

Jest to dalekie od zakresu ciągłego zoomu, jaki uzyskują tradycyjne aparaty bezlusterkowe lub lustrzanki cyfrowe z obiektywami zmiennoogniskowymi. Jednak obecnie niewielu z nas nosi je ze sobą.

Jaka jest różnica między zoomem optycznym, zoomem cyfrowym i zoomem przycinającym?

Zoom optyczny występuje w przypadku posiadania dedykowanego obiektywu zmiennoogniskowego lub dedykowanego modułu aparatu, który pozwala na powiększanie i pomniejszanie, ale nadal fotografuje się z pełną rozdzielczością czujnika obrazu. Oferuje najlepszą jakość, zwłaszcza dla poważnych fotografów, którzy chcą uchwycić obrazy odległych obiektów, takich jak ptaki lub sportowcy.

Zoom cyfrowy to technika przetwarzania obrazu stosowana w celu powiększenia obrazu poza jego oryginalne piksele. Pomimo tego, co mogłeś widzieć w „ulepszona” scena z Blade Runnera W filmie science-fiction telefony nie są w stanie zbierać danych, które nie zostały w ogóle przechwycone – przynajmniej niezbyt dobrze, chociaż techniki przetwarzania zdjęć oparte na sztucznej inteligencji mogą przewyższać tradycyjne metody. Jeśli robisz zdjęcia z prędkością 15x aparatem iPhone’a z 3x powiększeniem, nie oczekuj zbyt wiele.

Zoom kadrowania mieści się gdzieś pośrodku. Nie tworzy pikseli jak zoom cyfrowy i z pewnością nie jest to prosty chwyt, ale nie jest tak dobry jak odpowiedni zoom optyczny.

Samsung prezentuje serię powiększonych zdjęć przedstawiających poziomy powiększenia 1x, 2x, 3x, 5x i 10x swoich telefonów Galaxy S23 Ultra. Samsung prezentuje serię powiększonych zdjęć przedstawiających poziomy powiększenia 1x, 2x, 3x, 5x i 10x swoich telefonów Galaxy S23 Ultra.

Samsung chwalił się możliwością robienia zdjęć przez Galaxy S24 Ultra przy powiększeniu 1x, 2x, 3x, 5x i 10x. Robi zdjęcia z powiększeniami 2x i 10x dzięki zoomowi kadrującemu. (Posiada również ultraszerokokątny aparat.)

SAMSUNG; Zrzut ekranu: Stephen Shankland/CNET

Jakie są wady powiększania kadru?

Kadrowanie w celu zmniejszenia wykorzystania czujnika obrazu znacznie obniża jakość obrazu. Większy czujnik obrazu rejestruje więcej szczegółów, lepsze kolory i szerszy zakres dynamiki między jasnymi i ciemnymi miejscami niż mniejszy czujnik obrazu wykonujący to samo zdjęcie.

Jeśli jest dużo światła, można skorzystać z kadrowania zoomu, a technologia ta sprawdza się na tyle dobrze, że mogę z niej często korzystać. Kiedy jest ciemno, odpowiednio obniż swoje oczekiwania. Aparat w Twoim smartfonie wkrótce osiągnie swój limit.

Jednak przycinanie przy użyciu zoomu w celu uzyskania powiększenia od 1x do 2x odbywa się za pomocą głównego aparatu telefonu, zwykle tego z największym i najlepszym czujnikiem obrazu oraz najszybszym obiektywem. W ten sposób prawdopodobnie będziesz mieć więcej miejsca na przybliżenie kadru niż w przypadku teleobiektywów.

Crop Zoom nie przypomina tradycyjnego zoomu optycznego w aparacie, który wykorzystuje całą szerokość matrycy niezależnie od ustawienia zoomu. To obszar, w którym tradycyjne aparaty nadal mają dużą przewagę jakości obrazu nad smartfonami.

W jakim kierunku zmierza technologia kadrowania?

Zoom w uprawie mamy już od kilku lat, ale spodziewamy się, że będzie się on rozprzestrzeniał i udoskonalał.

Telefony z niższej półki dostaną to, ponieważ czujniki o wysokiej rozdzielczości staną się tańsze. Teleobiektywy również mogą zyskać dzięki ulepszeniom czujnika i obiektywu.

Godnym uwagi trendem jest rosnąca różnica między natywną rozdzielczością czujnika a rozdzielczością wytwarzanych przez niego zdjęć.

Na przykład telefony Apple iPhone 15 Pro mają nie tylko zoom 1x i 2x z głównego aparatu 48 MP, ale także ustawienia zoomu 1,2x i 1,5x aktywowane poprzez kadrowanie. Jest to odpowiednik obiektywu 28 mm i 35 mm w starej szkole DSLR w porównaniu z aparatem 1x o ogniskowej 24 mm. Ale wszystkie są zdjęciami o rozdzielczości 24 megapikseli, co oznacza, że ​​Apple poddaje ostatecznemu obrazowi pewne przetwarzanie w celu przeliczenia liczby oryginalnych pikseli.

Dzięki jeszcze wyższej rozdzielczości sensorom producenci smartfonów będą mogli zyskać jeszcze większą swobodę działania. Nie oczekuj ciągłych i płynnych regulacji od tradycyjnych aparatów. Jednak kadrowanie to duży krok w kierunku tej elastyczności.

I chciałbym zobaczyć tego więcej. Hej, Apple, a co z opcją aparatu z 10-krotnym zoomem w iPhonie 16 Pro, która pojawi się jeszcze w tym roku?

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :